Skip to main content

Dokončovací služby


Široká nabídka možností dokončování přírodních látek

Ve Polish Linen jsme schopni vyhovět i těm nejnáročnějším očekáváním v oblasti dokončovacích služeb látek. Poznejte naše široké možnosti nebo nás kontaktujte za účelem personalizace objednávky.

Zjistěte více o možnostech dokončování látek

Kontaktujte naše specialisty v oblasti možností dokončování látek
Dorota Jarmołowicz
Specialista na exportSlužby dokončování standardních látek

(SUR)

Surová
Látka zhotovená z lněné příze bez zušlechťujících přísad. Surový len je klasická forma navazující na tradici z doby před staletími.

(P)

Praná
Látka vystavená zákroku praní začne být měkká, stabilnější a především se nesrazí při dalším praní. Další předností je, že se nemusí žehlit. Praný len se používá především na oděvy, povlečení, závěsy a dekorace.

(GL)

Hlazená
Látka protažená víceválcovým hladícím strojem, tzv. kalandrem.

(Z)

Změkčená
Změkčená látka má několik výhod, jako je např. redukovaný efekt elektrizování, zkrácená doba sušení a snadnější žehlení.

(TMM)

Tamblovaná na mokro
Proces změkčování navlhčené látky v pásmu vlivem horkého vzduchu, který dodává látce výjimečnou měkkost. Látka začíná být načechraná a prostorová. Kvalita procesu se blíží povrchové úpravě Stone Washed, díky tamblování mokré látky.

(S)

Sanforizovaná
Látka, která byla protažena příslušným strojem, skládajícího se např. z vyhřívaného bubnu zatepleného gumou. Vlivem vysoké teploty se látka začíná smršťovat. Díky tomuto zákroku má látka výrazně omezenou srážlivost.

(ST)

Stabilizovaná
Stabilizace látky spočívá ve speciálním procesu zpracování, jehož účelem je vyrovnání vnitřních napnutí.

(BL)

Bělená
Proces bělení spočívá v chemické úpravě látky, v závislosti na jejím pozdějším využití. Cílem bělení je připravit surovou látku na plánované etapy zpracování. Bělení odstraňuje z vlákna různé látky a přírodní barviva, čímž vynáší na povrch bílý odstín látky/příze.

(BR)

Barvená
Proces barvení spočívá ve spojení vlákna s barvivem za účasti reaktivních barviv. Získaná barva je jednolitá po celé délce látky a má odpovídající parametry odolnosti proti praní.

(DCR)

Digitálně potištěná
Metoda umožňující provedení tisku dokonce i jednotlivými grafikami bez technických omezení. Jediným omezením je přizpůsobení velikosti grafiky potiskovanému povrchu. Potisk je možný jen na látkách z celulózových vláken (bavlna, len, viskóza).

(DRP)

Pigmentový tisk
Tisk využívající pigmentovou pastu nanášenou pomocí sítotisku. Potisk je možný prakticky na všech druzích látek (bavlna, len, polyester). Pigmentový tisk je univerzálnější než reaktivní tisk. Umožňuje také potisk se speciálními pastami (např. zlato, stříbro).

(PFD)

Příprava na tisk/barvení
Vybělená látka (nejčastěji s příměsi optického rozjasňovače), předepraná a připravená na proces barvení/tisku. V případě využívání látky k digitálnímu reaktivnímu tisku látka vyžaduje další zpracování.

(KR)

Crash efekt
Proces vytváření crash efektu spočívá v mačkání lněných látek s pomocí vysoké teploty nebo vodní páry. Výsledkem vytváření crash efektu je získání nepravidelných vzorů s chaotickým rozložením.

(OG)

Ohnivzdorná
Látka zušlechtěná přípravky dodávajícími látce nesnadno hořlavé nebo nehořlavé vlastnosti. Aplikace se používá především u technických tkanin.

(AM)

Malířská apretura
Nanášení speciální penetrační vrstvy na látku, která usnadňuje proces malování.

Služby dokončování látek na individuální objednávku

(AS)

Škrobová apretura
Proces spočívající v udělování tuhosti látce. Škrobová apretura je nepermanentní aplikace, což znamená, že získaný výsledek po vyprání mizí. Tato aplikace je odolná proti působení zvýšené teploty.

(TS)

Tamblovaná na sucho
Proces změkčování suché látky v pásmu vlivem horkého vzduchu, který dodává látce výjimečnou měkkost. Látka začíná být načechraná a prostorová.

(APANT)

Proti hmyzu
Speciální apretura umožňující ochránit látku před hmyzem. Nejčastěji se tato aplikace používá na oděvní látky za účelem ochrany před hmyzem.

(PG)

Protihnilobná
Speciální aplikace umožňující ochránit látku před množením hnilobných hub způsobujících oslabení látky.

(AW)

Winacetovo-ztužující apretura
Proces spočívající v udělování tuhosti látce. Winacetová apretura je, ve srovnání se škrobovou, odolnější proti praní. Bohužel, za zvýšené teploty látka s touto aplikací ztrácí své parametry.

(WO)

Vodovzdorná
Aplikace chránící látku před přístupem vody. Nedochází k nasáknutí látky vodou. Navíc se dá látka snadno čistit při znečištění typickými znečišťujícími faktory (káva, víno, kečup apod.)

(WD)

Vodotěsná
Aplikace chránící před pronikáním vody látkou. Voda nacházející se na jedné straně látky neprochází na její druhou stranu. Aplikace se nejčastěji používá na technických látkách (stany, slunečníky, plachty).

(LAN)

Lanolin
Speciální změkčující aplikace prostředku s přídavkem lanolinu, který látkám dodává přirozený, měkký dotyk. Navíc jsou látky savé (hydrofilní) a vzdušné. Tato aplikace se nejlépe hodí na látky určené na: spodní prádlo, trička, halenky, ručníky, povlečení.

(SILVER)

Antibakteriální
Antibakteriální aplikace zabraňuje nezastavitelnému množení bakterií na povrchu textilií bez narušení přirozené rovnováhy bakteriální flóry na kůži. Aplikace se používá na: nemocniční oděvy, spodní prádlo, obuv, ponožky.

(AVO)

Avokádo – změkčující a hydratační složka
Změkčující aplikace na bázi olejů z avokáda dodávající látce měkkost a příjemnost na dotyk. Aplikaci lze použít pro: látky na košile a halenky, spodní prádlo, ložní prádlo.